Skip to content

“Esadsız Suriye”, “Erdoğansız Türkiye”nin mütemmimi

Irak’ta geçen hafta Saddam’ın Baas partisi lağvedildi. Iraklılar Baas’ın kapatılmasına “devrim” dedi. Bunca senedir Baas partisinin kapatılmasını ağır baskılarla engelleyen Amerika’ydı. Irak’ın dinî liderliği (merceiyyet) ve Şii siyasi grupların ısrarına rağmen hükümet bu kararı daha yeni alabildi. ABD, Saddam’ı devirip rejimi tasfiye edince Amerika yanlısı Sünni ve Şii siyasetçilerin boşluğu kısa sürede dolduracağını varsaymıştı. Hesap tutmadı. Allavi gibi Şiiler ve Nuceyfi gibi Sünniler bekleneni veremedi. Irak halkı, 15 Temmuz Türkiye’sindeki gibi duruma el koydu, Amerika yanlılarını tasfiye etti.

Amerikalılar Irak tecrübesinden çıkardıkları dersle Suriye’de “Esad gitsin, Baas kalsın” doktrinini geliştirdi.

2003’de ABD Dışişleri Bakanı Powell’ın Esad’ı devşirmeye dönük diplomatik girişimi sonuç vermeyince Esad’ın tasfiyesine karar verildi. Esad’ın amcası, 1982’de Hama’da katliamı bizzat yöneten Rıfat Esad’ın ABD, Avrupa ve Suud nezdinde öylesine itibar görmesinin sebebi buydu. Rıfat Esad’dan hesap sormak yerine onu Suriye’nin müstakbel lideri olarak bir köşede tuttular. Türkiye’de de ne hükümet, ne Suriye hassasiyeti malum sivil toplum Rıfat Esad’dan hesap sorulmasını istemedi mesela. Keza, “Hıristiyanlar Lübnan’a, Aleviler mezara” sloganı atan tekfirci terör örgütleri (IŞİD, Nusra, Ahrar, ÖSO vs.), Vahhabi Suud kralı ile Alevi Rıfat Esad’ın kucak kucağa fotoğraflarına tek kelime etmedi.

Dışişleri bakanlığı ve başbakanlık dönemlerinde Davutoğlu’nun ısrarlı/ısrarcı “Esad gitsin” politikası, Amerikalıların “Esad gitsin, Baas kalsın” politikasıydı. Öyleyse Amerika, Irak’ta hata gördüğü Baasçı rejimi tasfiyeyi Suriye’de tekrarlamamak için “Esad gitsin, Baas kalsın” diyorken Erdoğan niye “Esad gitsin” desin?

“Esadsız Suriye” politikası, “Erdoğansız Türkiye” projesinin mütemmimidir. Her iki ülkede de “lider gitsin, rejim kalsın” projesi yürütülüyor.

Türkiye’nin Suriye çözümü, Davutoğlu’dan kalma “Esad gitsin, Baas kalsın” fikri olamaz. Bu basbayağı kendi ayağına sıkmak çünkü. Suriye’de Erdoğan aleyhindeki kampanyanın kaynağı Esad değil, Baas. O kampanyayı dünyaya taşıyan da FETÖ. Esad giderse Erdoğan Suriye Baas’ıyla ve onunla iltisaklı FETÖ’yle ne yapacak?

Published inYAZILAR

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir